Archive for Wrzesień 2017
Hormonalna terapia zastępcza a ryzyko zachorowania na raka cz. II
Większości kobiet można polecić hormonalną terapię zastępczą. Porozmawiaj o takim leczeniu ze swoim lekarzem. Oceń, jakie jest ryzyko zachorowania na raka i porównaj je z możliwym ryzykiem innych schorzeń – osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca, choroby Alzheimera. Decyzje podejmij na podstawie rzetelnej informacji. Kobietom, które nie przeszły usunięcia macicy, polecam hormonalną terapię zastępczą, w skład której wchodzą estrogen i progesteron, ponieważ progesteron nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka trzonu macicy, a takie kombinowane leczenie wydaje się mieć mniej skutków ubocznych, niż leczenie samym estrogenem. Sprawdź, jakie będą skutki takiego leczenia u Ciebie. Jeśli zauważysz jakieś działa- nla niepożądane – nasilenie bólów głowy, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zmienność nastrojów – porozmawiaj z lekarzem o zmniejszeniu dawek przyjmowanych hormonów lub o podawaniu estrogenu i progesteronu w takich dawkach, by były w stanie wzajemnej równowagi.
Co zrobić, by mieć idealne ciśnienie krwi? – kontynuacja
Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże Ci z pewnością opracować taki plan obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, który jest dla Ciebie do zaakceptowania i w którym nacisk położony jest na sprawy dla Ciebie najważniejsze. Lekarz także ułatwi Ci podjęcie ewentualnej decyzji o leczeniu farmakologicznym nadciśnienia. Jeśli takie postępowanie będzie konieczne, wspólnie dobierzecie najodpowiedniejszy lek. Pamiętaj, że dostępnych jest wiele rodzajów leków, z których jedne mogą Ci bardziej odpowiadać od innych, powinieneś zatem wypytać o wszelkie rodzaje preparatów. Jeśli będziesz doświadczał działań niepożądanych lub nie będziesz się czuł tak dobrze, jak chciałbyś się czuć, nie przerywaj samodzielnie przyjmowania leku – w ten sposób możesz wywołać zawał serca lub też udar mózgu. Poradź się swojego lekarza, jakie inne leczenie może Ci zaproponować.
Czynniki środowiskowe
Wszystko, co sprzyja zachowaniu przez Ciebie zdrowia, zatrzymuje u Ciebie i młodość. Nie żyjesz poza światem, ale w świecie, a wszystko, z czym się stykasz, ma wpływ na tempo, w jakim się starzejesz. Są trzy wiodące przyczyny zgonów i upośledzenia sprawności: starzenie się naczyń tętniczych, starzenie się układu immunologicznego i wreszcie narażenie środowiskowe – na przykład wypadki czy przypadkowe zranienia. Łatwo jest zrozumieć, że starzenie się naczyń tętniczych czy osłabienie układu odpornościowego mogą sprawiać, że Twój organizm jest starszy. Jednak, w jaki sposób zapobieganie wypadkom, unikanie niekorzystnych czynników środowiskowych, zmniejszanie ryzyka powstania zranień miałoby na dłużej zatrzymać Twoją młodość?
Witamina D występuje w trzech formach
Istnieje jeszcze jeden, mniej ryzykowny sposób uzyskania witaminy D – należy ją spożywać wraz z pokarmem i stosować suplementa- cję. Niektóre pokarmy, w szczególności ryby i skorupiaki, zawierają naturalną witaminę D3. Takie pokarmy, jak mleko (główne źródło witaminy D w pokarmie) oraz większość margaryn śniadaniowych zawierają dodatek witaminy D. Dodatek ten zapobiega wystąpieniu krzywicy u dzieci (chorobie, która jest wynikiem niedoboru witaminy D). Witamina D w tych produktach pochodzi ze sztucznej syntezy. Jeśli chodzi o tę witaminę, nie ma dla nas znaczenia, czy pochodzi ona z mleka czy też z pigułki. Kiedy pijesz mleko – a powinieneś koniecznie pić mleko odtłuszczone! – odniesiesz dodatkową korzyść z tego, że dostarczasz organizmowi i wapń, i białko. Jak już wcześniej wspomniałem, większość dorosłych nie wypija dostatecznie dużo mleka, by czerpać wystarczające ilości witaminy D z samej diety.
Witamina E
Jak już wspominałem, witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczu. Ta jej właściwość sprawia, że ma szczególnie silne działanie antyo- ksydacyjne. Witamina E przede wszystkim działa na utlenione tłuszcze, te same, które zamykają światło tętnic, zmniejsza rozmiary złogów lipidowych oraz zapobiega pierwotnemu odkładaniu się tłuszczów w ścianie naczyniowej. Utrudnia bowiem przyłączanie się niebezpiecznego cholesterolu frakcji LDL do ściany naczyniowej.
Wyznaczniki wieku
Zatem, jakich zmian powinno się dokonać w trybie życia, by zatrzymać młodość? Można powiedzieć, że wszystko, co robisz, sprzyja starzeniu się lub powstrzymuje to zjawisko. Odżywianie się dietą z niewielką ilością tłuszczu nasyconego, aktywność fizyczna, zerwanie z nałogiem palenia – to zarazem wybór takiego stylu życia, o którym już teraz wiesz, że jest korzystny, choć, być może, nie miałeś pojęcia, iż w ten właśnie sposób zapobiegasz starzeniu się. Czy jednak wiesz, że czyszczenie nicią dentystyczną zębów co wieczór ma wyraźny wpływ na tempo, z jakim się starzejesz? Regularne używanie nici dentystycznej sprawia, że organizm Twój jest młodszy o 6,4 lata (zapoznaj się z rozdziałem piątym). Czy wiesz, że foliany utrzymują Twoje tętnice w dobrym stanie? Związki te opóźniają starzenie się tętnic i mogą zmniejszyć prawdziwy wiek o trzy lata (zapoznaj się z rozdziałem siódmym). Wiele z zachowań, które sprzyjają młodości, łatwo wprowadzić w życie. Naucz się myślenia o najrozmaitszych wyborach zachowań w życiu jakby miały określoną wartość – walutą będzie tutaj Twój prawdziwy wiek. Dzięki pojęciu prawdziwego wieku łatwo będzie Ci zadecydować, jaka jest faktyczna wartość danego zachowania i czy warto kusić się o zmianę danego przyzwyczajenia. A co najważniejsze – czeka Cię znacznie mniej wysiłku niż przypuszczasz.
Zachorowanie na raka prostaty cz. II
Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykrywa się 250 000 nowych przypadków, corocznie umiera z tego powodu 40 000 mężczyzn. Zatem w USA rak stercza jest drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych. Ustępuje jedynie rakowi płuc. Ponad sześćdziesiąt procent mężczyzn po osiemdziesiątce ma w gruczole krokowym komórki rakowe. Zatem Ci z nas, którzy się decydują, aby w wieku lat osiemdziesięciu być zdrowymi i w pełni życia, podobnie jak sześćdziesięciolatkowie – powinni przywiązywać szczególną wagę do zapobiegania zachorowaniu na raka gruczołu krokowego. Najlepszą bronią przeciwko rakowi stercza, zresztą i przeciw wszelkim rodzajom nowotworów złośliwych, jest – przede wszystkim – zapobieganie zachorowaniu.
Zielona herbata: lek na raka gruczołu krokowego?
Kolejny produkt, który wydaje się bardzo obiecujący w zapobieganiu zachorowaniom na raka stercza, to zielona herbata. W kilku badaniach prowadzonych we wschodniej Azji wykazano, że mężczyźni, którzy piją dużo naparu z zielonej herbaty, wydają się być mniej narażeni na zachorowanie na raka gruczołu krokowego. W toku badań prowadzonych na Uniwersytecie Miasta Chicago udało się wyodrębnić cząsteczkę hydroksy „8″, która spowalnia przebieg raka stercza u zwierząt laboratoryjnych. Związek ten, jak się okazuje, jest jednym z najsilniejszych dotychczas odkrytych antyoksydantów, silniejszym nawet od witaminy E i witaminy C. Niestety, ta cząsteczka występująca w zielonej herbacie jest bardzo nietrwała. W procesie mrożenia i odwodnienia, której musi podlegać importowana zielona herbata, związek, który, jak dowiedziono, spowalnia wzrost komórek raka stercza, ulega bezpowrotnemu zniszczeniu. Niestety, by w ogóle ujawnił się wpływ ochronny wynikający z picia zielonej herbaty, należy wypijać nie mniej niż piętnaście filiżanek naparu dziennie. Jak dotąd brak jest na rynku preparatów, które zawierałyby właściwie przygotowany wyciąg z zielonej herbaty. Jednak nie można mieć żadnych wątpliwości, że wyciąg z zielonej herbaty może w przyszłości odegrać ważną rolę w zapobieganiu zachorowaniom na raka gruczołu krokowego. Postaraj się zauważyć, kiedy pojawi się wiadomość o opracowaniu skutecznego preparatu z krzewu herbacianego. Prawidłowo przygotowany suplement może stać się wkrótce dostępny na rynku, jeśli badania nadal będą potwierdzać korzystne działanie tejże substancji. Inne badania z kolei wskazują na to, że zarówno w zielonej jak i czarnej herbacie występują jeszcze inne związki o działaniu przeciwnowo twór owym.
Zmniejszenie częstości występowania zawałów serca
W jednym z najlepiej przeprowadzonych badań wykazano, że korzyść jest ogromna: przyjmowanie jej zmniejszyło częstość występowania zawałów serca aż o 44%. W badaniu tym w roli królików doświadczalnych wystąpiło dziesięć tysięcy lekarzy. Wszyscy oni przyjmowali codziennie jedną tabletkę z opakowania dostarczonego przez prowadzących badanie. Niektórzy uczestnicy badania przyjmowali prawdziwą aspirynę, niektórzy zaś otrzymywali substancję obojętną – placebo. Badanie prowadzono przez siedem lat i w tym czasie w grupie, która przyjmowała aspirynę, zanotowano o 44% zawałów serca mniej niż w grupie, która otrzymywała placebo. Wyniki badań tak wyraźnie wskazywały na korzyści płynące z jej przyjmowania, że
Zrozumieć nowotwór złośliwy: jak powstaje, jak funkcjonuje
Jedną z przyczyn, dla której naukowcy wciąż nie opracowali skutecznego sposobu leczenia nowotworu złośliwego, jest to, że przyczyny jego powstania są niezwykle złożone. Tak naprawdę to termin nowotwór odnosi się do guzowatego rozrostu tkanki nieprawidłowej. Jest to bardzo szeroka definicja, która obejmuje najrozmaitsze jednostki chorobowe. Nowotwór złośliwy może powstać na skutek narażenia na promieniowanie jonizujące, pod wpływem wirusów, substancji o działaniu rakotwórczym, czasem jest to skutek pomyłki powstałej przypadkowo w czasie podziałów komórkowych, czasem skutek wrodzonego zaburzenia materiału genetycznego, a czasem ślepy traf. W wielu przypadkach nowotwór złośliwy powstaje na skutek współdziałania ze sobą różnych czynników sprawczych. Na przykład, nikt nie wątpi, że palenie tytoniu zwiększa częstość zachorowań na raka płuc – niemal 90% przypadków raków tego narządu można powiązać z paleniem – jednak niektórzy palacze wydają się być bardziej podatni na zachorowanie od innych. Jak się wydaje, niektórzy ludzie produkują znaczne ilości enzymu, który sprawna, że dym tytoniowy ma silniejsze działanie: zatem do powstania raka u tych pacjentów przyczynia się zarówno podłoże genetyczne jak i określone zachowanie – palenie. Jest to dobry przykład na to, że powstanie nowotworu złośliwego może być skutkiem współdziałania czynników środowiskowych i wrodzonej skłonności.